پانزده ویژگی روز جمعه

حدیث پیامبر صَلَّی­اللهُ عَلَیهِ و سَلَّمَ می­باشد که فرمود: ((أکثِرُوا مِنَ الصَّلاةِ عَلَیَّ یَومَ الجُمُعَةِ وَلیَلةَ الْجُمُعَةِ)): در روز و شب جمعه بیشتر بر من صلوات بفرستید. [به روایت بیهقی از حدیث انس، و این حدیث حسن می­باشد.‍]

سوّم:  از جمله بزرگترین ویژگیهای روز جمعه نماز جمعه می­باشد؛ نماز جمعه یکی از مهمترین واجبات اسلام بر مسلمانان است که هرکس از روی سستی و تنبلی آن را ترک کند خداوند بر دل او مهر می­زند.

چهارم: غسل کردن  در روز جمعه، این غسل سنت مؤکّد است حتی برخی علما آن را به طور مطلق واجب دانسته­اند.

پنجم: مستحب است در روز جمعه از  مواد خوشبو کننده­ استفاده نمود، زیرا این روز در میان روزهای هفته از همه افضل است.

ششم: استفاده از سِواک در روز جمعه ، به دلیل این­که پیامبر صَلَّی­اللهُ عَلَیهِ و سَلَّمَ فرمود: ((لَوْلا أَنْ أَشُقَّ عَلَى أُمَّتِی لَأَمَرْتُهُمْ بِالسِّواکِ عِندَ کُلِّ صَلاةٍ)): چنان که برای امت من ایجاد مشقت نمی­نمود سواک زدن در هنگان خواندن هر نمازی را فرمان می­دادم. و این فرمان پیامبر صَلَّی­اللهُ عَلَیهِ و سَلَّمَ شامل همه نمازها می­باشد.

هفتم: مستحب است زود به مسجد رفت و به نمازهای سنت و ذکر و تلاوت قرآن مشغول شد، تا این­که خطیب برای نماز جمعه حاضر شود، و باید به سخنان امام گوش فرا گیرد.

هشتم: تلاوت سوره کهف در روز جمعه.

نهم: در روز جمعه ساعتی است که در آن دعا پذیرفته می­شود، در صحیح از حدیث ابوهریره چنین روایت است که: در روز جمعه ساعتی است که هرگاه بنده­ی مسلمان در حالی که ایستاده و نماز می­خواند هرچیزی از خداوند درخواست نماید، خداوند به او خواهد بخشید.

دهم: همانا مقصود از خطبه­ی جمعه آن است که ثنای بر خداوند و تمجید او شود، و به وحدانیت او شهادت داده شود و به رسالت پیامبرشع شهادت داده شود.

یازدهم: تلاوت سوره جمعه و منافقون یا اعلی و غاشیه در نماز جمعه، حکم سنت بودن تلاوت این سوره­ها از پیامبرع در صحیح مسلم روایت شده است.

دوازدهم: روزه جمعه روز عید هفتگی است که در هر هفته تکرار می­شود.

سیزدهم: خواندن نماز در روز جمعه در هنگام زوال آفتاب مکروه نمی­باشد، از امام شافعی به نقل از ابوقتاده روایت است که پیامبرع خواندن نماز در نصف النهار را جز در روز جمعه مکروه می­دانست.

چهاردهم: مستحب است زیباترین و بهترین لباس که توانایی تهیه آن را داشته باشد بپوشد، از پیامبرع روایت است که فرمود: ((مَنْ اِغْتَسَلَ یَوْمَ الْجُمُعَةِ ومَسَ مِنْ طِیبٍ کانَ لَهُ و مَنْ لَبِسَ مِنْ أحسَنِ ثِیابِهِ ثُمَّ خَرَجَ وعَلَیْهِ السَّکِینَةُ حتّى یَأتِیَ الْمَسجِدَ ثُمَّ یَرْکَعَ إنْ بَدا لَهُ, ولَمْ یُؤْذِ أَحَداً ثُمَّ أنصَتَ إذا خَرَجَ إمامُهُ حَتّى یُصَلِّیَ کانَتْ کَفارَةً لِما بَیْنَهُما)): هرکس روز جمعه غسل کند، و از آن عطریاتی که دارد استفاده کند و از زیباترین لباسی که دارد بپوشد سپس به سوی مسجد بیرون رود در حالی که سکینه و آرامش بر او باشد سپس به مسجد رود سپس نماز بخواند و کسی را آزار ندهد سپس ساکت باشد تا امام بر منبر رود و به سخنان او گوش دهد تا نماز بخواند کفاره گناهان بین آن جمعه و جمعه­ی گذشته­اش خواهد شد. [ به روایت احمد در مسندش و این حدیث حسن صحیح است]

پانزدهم: هرکس زود به سوی مسجد برود برای او در مقابل هرگامی که بر می­دارد پاداش صیام و قیام یک سال نوشته می­شود، پیامبرr فرمود: ((مَنْ غَسَّلَ وَ اِغْتَسَلَ یَوْمَ الْجُمعة وبَکَّرَ واِبْتَکَرَ , ودنا من الإمام فأنصت، کان له بکل خطوة یخطوها صیام سنة وقیامها وذلک على الله یسیر)):  هرکس در روز جمعه غسل نماید و زود به سوی مسجد برود و به امام نزدیک شود سپس ساکت بنشیند، برای او در مقابل هر گامی که بر می­دارد پادش روزه و نماز یک سال نوشته می­شود و این بر خداوند آسان است. [به روایت احمد]

والله أعلم وصلى الله وسلم على نبینا محمد

منبع: کتاب زاد المعاد .. ابن القیم .

/ 0 نظر / 119 بازدید