خرید با ریال ایرانی به سود فروشندگان و به زیان زائران


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت به نقل از سایت حج ، در حال حاضر در صرافی‌ها و یا بعضا فروشگاه‌های شهر مکه، هر ۱۰۰ دلار آمریکا با ۳۷۵ ریال سعودی معاوضه می‌شود که بامحاسبه نرخ کنونی ارز در بازارایران، هر ریال سعودی حدود ۸۵۵ تومان ارزش دارد.

این درحالی است که فروشندگان سعودی، هر یکهزار تومان ایران را برابر با یک ریال سعودی معاوضه می‌کنند و داد و ستد با پول ایران در فروشگاههای عربستان به زیان زوار خواهد بود. 

بررسی‌های اماری نشان می‌دهد زایرانی که به جای دادن ریال سعودی و یا دلار آمریکا از پول کشورمان استفاده می‌کنند، بهای بیشتری بابت کالاها می‌پردازند و این قطعا مقرون به صرفه نخواهد بود. 

به عنوان مثال برای خرید کالایی که ۳۵ ریال سعودی قیمت دارد، فروشندگان از خریداران ایرانی طلب ۳۵ هزار تومان می‌کنند درحالیکه قیمت کالای ۳۵ ریالی سعودی (درصورت تبدیل دلار به ریال سعودی) حدود ۳۰ هزار تومان ایران ارزش دارد. 

لذا به هموطنان ایرانی که قصد سفر به عربستان سعودی و احتمالا خرید سوغاتی برای بستگان واشنایان خویش دارند توصیه می‌شود، در دادوستدها از پول ایرانی استفاده نکنند. 

همچنین به زوار ایرانی توصیه می‌شود که برای تبدیل نرخ ارز، حتما در صرافی‌ها اقدام به تسعیر نمایند تا گرفتار دلالان ارز که در اطراف فروشگاههای شهر مکه با نرخ‌های متغیر و متفاوت، پرسه می‌زنند، نشوند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت در تاریخ 03 تیر 1393 

/ 0 نظر / 27 بازدید