سلامتی امانت است و نسبت به حفظ آن تعهد شرعی داریم

قرار داده‌اند، دو شاهرگی که اگر وجود نداشته باشد قلب تپنده انسان‌ها از حرکت بازخواهد ایستاد. در آیه ۳۲ سوره معارج نیز آمده است: وَالَّذِینَ هُمْ لاَِماناتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ راعُونَ انسان تعهد دارد که نسبت به امانت‌ها و عهد و پیمان‌های خود وفادار باشد، بحث سلامتی هم یکی از این امانت‌های الهی است و فردای قیامت از ما سئوال خواهد شد چرا سلامتیمان را در معرض خطر قرار داده‌ایم. همچنین در روایتی دیگر فرموده‌اند: «السمع امانه و البصر امانه و...» گوش و چشم و زبان و قلب امانت هستند و ما وظیفه شرعی داریم که نسبت به سلامتی خود و پاسداری از نعمت‌های الهی حساس باشیم.
پیامبر (ص) در روایتی دیگر می‌فرمایند: کسی که روز و شب خود را سپری می‌کند و سه نعمت را دارد خداوند نعمتش را در دنیا بر او تمام کرده است. دارای سلامت جسمی باشد و در زندگی از امنیت برخوردار بوده و هزینه زندگی روزانه خود را بدست بیاورد و اگر اسلام هم داشته باشد، دنیا و آخرت او آباد است.

اسلام به بهداشت روحی نیز توجه ویژه‌ای دارد
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در ادامه به توصیه‌های بهداشتی دیگر اسلام در احادیث و روایات اشاره کرد و اظهار داشت: اسلام به سلامت روحی انسان نیز توجه ویژه‌ای داشته است. در روایتی آمده است: «السکوت سلامه» بدین معنی که بسیاری از دردهای روحی بخاطر پرحرفی است. همچنین در روایتی دیگری نیز فرموده‌اند: «هرکس بیشتر حرف بزند اشتباهات بیشتری هم مرتکب می‌شود». وقتی انسان ساکت است آرامش دارد اما وقتی که لب به سخن می‌گشاید و به دیگران تهمت زده و ده‌ها تخلف اخلاقی را مرتکب می‌شود آرامش روحی خود را از دست می‌دهد و در اجتماع تنها و گوشه گیر خواهد بود.
لازم است تا نسبت به خواب صحیح توصیه‌های لازم به زائران ارائه شود زیرا بی‌خوابی باعث ضعف زائر شده و او را در ادامه انجام اعمال حج با مشکل مواجه خواهد کرد. باید به زائر گفته شود که خوابش به اندازه باشد و ساعت خواب خود را به گونه‌ای تنظیم کند که منافات و تضادی با انجام اعمال حج نداشته باشد.

پیشگیری از بیماری‌ها با رعایت بهداشت فردی می‌سر است
 از توصیه‌های مهم بهداشتی این است که همیشه دست‌ها را باید با آب و صابون شست و بهداشت فردی را رعایت کرد. روحانیون و پزشکان ومدیران کاروان‌ها باید در این زمینه فرهنگ سازی کنند و به زائران توصیه‌های لازم را مخصوصا درمکان‌هایی که زائران دیگر کشور‌ها نیز حضور دارند و ممکن است ناقل بیماری‌هایی نیز باشند، انجام دهند. درباره پیشگیری در حدیثی دیگرآمده است: «کوتاه کردن ناخن وسبیل از جمعه‌ای تا جمعه‌ای دیگر، سبب می‌شود که انسان حتی از جزام نیز در امان بماند.»
آیات و وروایات گاهی بر مصادیق نیز تاکید می‌کند و در همین زمینه امیر المومنین علی (ع) می‌فرماید «از نوشیدن آب سرد پرهیز کنید». نوشیدن آب سرد در میان زائران ما بسیار شایع و چشمگیر است. گاهی زائران در گرمای مکه مکرمه و مدینه منوره پس از بازگشت به هتل اقدام به نوشیدن آب سرد می‌نمایند، این امر عوارضی مانند گلودرد و گرفتگی صدا و... را ایجاد می‌کند و خود مقدمه‌ای برای بروز مشکلات جسمی دیگر است.
در مورد نوشیدن آب پیامبر (ص) نیز می‌فرماید: «آب را به یکباره ننوشید بلکه جرعه جرعه بنوشید. مستحب است که کسی که آب می‌نوشد با سه نفس این کار را انجام دهد. اگر آب رابه یکباره بنوشید به کبد آسیب می‌رساند.»
همچنین امروزه یکی از توصیه‌های پزشکی این است که انسان خود را خیلی در معرض نور آفتاب قرار ندهد، دراین باره نیز پیامبر (ص) فرموده‌اند: زیاد درمقابل آفتاب نمانید. زیرا لباس را فرسوده کرده و بدن را بد بو نموده و بیماری‌های خفته را آشکار می‌کند «. تعبیر این فرموده پیامبر (ص) ممکن است همین باشد یکی از دلایل سرطان پوست و بروز آن تابش نور مستقیم آفتاب دانسته شده است.

پاکیزگی و بهداشت فردی سفارش موکد اسلام است
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر همچنین بیان داشت: برخی از زائران د رموسم حج می‌پندارند که چون سفر حج یک بار اتفاق افتاده هر طور که می‌خواهند باید رفتار کنند و متاسفانه در مشاعر و بعد از ایام تشریق از اینکه خیابان‌ها و معابر مکه رعایت نظافت را نمی‌کنند و زباله‌ها را در خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌ریزندو این زیبنده جامعه اسلام و فریضه حج نیست.
در حالیکه پیامبر (ص) فرموده‌اند: هر چه می‌توانید تلاش کنید نظیف باشید. اسلام را خداوند بر نظافت بنا کرده است. به بهشت وارد نمی‌شود مگر انسانی که تمیز باشد «و در روایتی دیگر می‌فرمایند:« چقدر بد بنده‌ای است آن بنده چرکینی که نظافت را در شئون فردی خود رعایت نمی‌کند »
همچنین در دو روایت دیگری از ایشان آمده است: خاکروبه‌ها را در کنارخانه و منزل خود جمع نکنید زیرا پناهگاه شیطان است»، «تارهای عنکبوت را از خانه‌هایتان پاک کنید زیرا باعث فقر می‌شود»
پیامبر (ص) در باره شست و شوی تن نیز فرمود: کسی که از خواب بیدار می‌شود سه بار استنشاق کند، سه بار دستش را بشوید «و همچنین ایشان تاکید می‌کنند:» ناخ‌نهایتان را بگیرید و لثه‌هایتان را از غذاهای باقی مانده پاک کنید و مرتب مسواک بزنید «
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه بیان داشت: امروزه مسواک زدن دندان‌ها در جهت بالا و پایین یکی از توصیه‌های پزشکان است زیرا این روش در ماندگاری می‌نای دندان موثر خواهد بود و در روایتی از امیر المومنین علی (ع) آمده که ایشان در جهت بالا و پایین مسواک می‌زدند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با مردود دانستن برخی اعمال غیربهداشتی در دین اسلام تصریح کرد: مساله دیگری که در ایام حج با آن مواجه هستیم این است که زائر سرما خورده آب دهان خود را به زمین می‌اندازد که کاری ناشایست است زیرا آب دهان او پس از خشک شدن و وزش باد در هوا پخش شده و دیگران را هم ممکن است دچار بیماری کند. یکی دیگر از توصیه‌های مهم پزشکی این است که انسان هنگام عطسه کردن جلوی دهان خود را بگیرد و مراقبت کند تا اگر دچار سرماخوردگی و یا بیماری شده است به دیگران منتقل نشود. در روایت نیز آمده است: «هنگامی که انسان عطسه می‌کند دو دست خود را در جلوی دهان بگیرد تا آسیبی به کسی نرسد و باصدای بلند عطسه نکند و ادب را رعایت نماید.»

منبع سایت سازمان حج

/ 0 نظر / 45 بازدید